Jak si ověřit informace na internetu?
- Úvod do problematiky
- 1. Pozor na selský rozum
- 2. Nečtěte pouze titulky
- 3. Ověřte zdroj zprávy
- 4. Ověřte zdroje informací, ze kterých zpráva čerpá
- 5. Ověřte, zda nejde o vyvrácený hoax
- 6. Pokud zpráva obsahuje fotografie či videa, ověřte jejich původ
- 7. Ověřte příběh
Analytik: Lidé věří i tomu, čemu by jindy nevěřili. Dezinformační krizi nikdo neřeší
Jedna z otázek + odpověď:
Motivace ruských webů kritizovat ostatní vakcíny a naopak šířit zprávy o tom, jak skvělá je ta jejich, je zřejmá. Jakou motivaci ale mají české weby, které šíří nepravdivé zprávy o vakcínách? Jde jim čistě o zisk?
Ano, jde hlavně o finanční motivaci. Hlavně ty největší portály jsou poměrně ziskové, mají velkou návštěvnost, velký příjem z reklamy, často na ně přispívají čtenáři, takže nemusí platit autory, někdy dokonce prodávají vlastní merchandising. Očkování je dnes pro dezinformátory populární téma, vydávají co nejšílenější věci, aby přilákali co nejvíce lidí a tím pádem z toho měli co nejvíce peněz. Spousta lidí to ale dělá také z přesvědčení. Jsou upřímně přesvědčeni o tom, že vakcíny představují hrozbu, a to hlavně ty ze západu. Myslí si, že když takové zprávy šíří, je to vlastně prospěšná věc, protože zabrání mnohým, aby se nechali očkovat.
Více než 90 procent dezinformačních webů v Česku jedná ve prospěch Ruska, říká analytik Vrabel
Datový analytik František Vrabel je mužem, který má pomoci ministerstvu zdravotnictví odhalovat dezinformace o koronaviru. „Jsou to naprosté blbosti, napsané šíleným jazykem. Nejčastější je antivakcinační kampaň,“ tvrdí. „Dezinformátoři na sobě pracují a zapojují do své práce i technologie. Většina lidí se s nimi ale nikdy skutečně nesetká,“ popisuje pro Radiožurnál.
- Vyhledávání témat
- Zapojení technologie
- Dezinformace o koronaviru
- Dezinformační slovník
- Šíření v Česku
Novinářka pronikla mezi ruské trolly. ‚Souboj s nimi už není možné vyhrát,‘ tvrdí
Ljudmila Savčuková patří mezi výrazné postavy ruské opoziční scény. Před časem se jí podařilo infiltrovat do jedné z továren na fake news a vyzkoušela si práci internetového trolla. Se svými zkušenostmi teď veřejně vystupuje na konferencích.
Náměstek Havránek: Vytvoření strategie pro boj s hybridními hrozbami je teď hlavní prioritou
V Česku stále chybí jednotná strategie pro boj s hybridními hrozbami. Jednotlivá ministerstva nemají zadání, jak například vyvracet lživé informace - v současné době třeba o pandemii nemoci Covid-19 - a jak v tomto ohledu s veřejností komunikovat. Ministerstvo obrany připravuje potřebný dokument už čtyři roky. Plán ministerstva pro Radiožurnál popsal náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Havránek.
Tanků v ulicích se bát nemusíme, dojde ale k útokům v digitálním prostředí, říká Kartous o ruských dezinformacích
- Rusové nakupují profily na sociálních sítích třeba od Ukrajinců
- Česko musí začít řešit kybernetické hrozby a dezinformace
Nový druh útoku zasáhl svět. Vyděračský kód propašovali přímo k ajťákům
Ani „ověřené“ aktualizaci nelze věřit. Neznámí kyberútočníci napadli firmu Kaseya. Přes jejich nástroj se ransomware dostal k desítkám IT firem a přes ně do celého světa. Ze sofistikovaného útoku je podezřelá ruská skupina REvil.